Wkład kominkowy
Jak już wspomniałem kominek tradycyjny nie jest najsprawniejszym urządzeniem grzewczym. Postanowiono temu zaradzić i wymyślono metalowy wkład kominkowy. Jest to żeliwny lub stalowy wkład kominkowy, zamykany żaroodporną szybą.
Wkład kominkowy umożliwia zamknięcie paleniska nie pozbawiając użytkowników widoku ognia, jednocześnie korpus paleniska jest metalowy co umożliwia idealną wymianę ciepła.
Zamknieta metalowa konstrukcja paleniska pozwala regulować dopływ powietrza do paleniska, a więc regulować prędkość palenia.
Wkład kominkowy umieszczamy w komorze zbudowanej z cegły lub innego materiału tak, aby między wkładem a ścianami komory zostawić wolną przestrzeń. Wystarczy teraz dostarczyć do tej przestrzeni zimne powietrze z pomieszczenia lub z zewnątrz, a odbierać i rozprowadzać ciepłe powietrze po mieszkaniu specjalnymi kanałami.
Powietrze ogrzeje się opływając rozgrzany wkład. Cegły można zastąpić izolacją termiczną wykonaną z wełny mineralnej około 3 cm i folii aluminiowej (około 0,1 mm), folia powinna być umieszczona od strony wkładu.
Jakie wady i zalety ma rozwiązanie z wkładem?
Zdecydowanie do wad należy zaliczyć to, że ognisko oglądamy przez szybkę i to często okopconą. Nastepną wadą jest cena wkładu - podraża ona koszty kominka o cenę wkładu.
Przy wkładach należy pamiętać, że ma on większe wymagania, gdy chodzi o jakość komina.
Niewątpliwie zasadniczą zaletą żeliwnego wkładu jest jego sprawność, czyli ilość ciepła jaką odda do pomieszczenia w stosunku do ciepła jakie wytworzy przy spalaniu.
Inną zaletą jest bezpieczeństwo jakie daje szczelnie zamknięte palenisko.